От Института предлагат премахване на незаетите щатни бройки в съдебната система, свиване на администрацията, окрупняване на съдилища и закриване на структури с ниска натовареност
В България има тенденция за намаляване на населението, на регистрираните престъпления и заведените дела в съдилищата, в същото време има увеличаване на броя на прокурорите, на съдиите и на хората в техните администрации, коментира изпълнителният директор на Института за пазарна икономика Светла Костадинова, цитирана от БТА.
Това води до ниска ефективност на системата и до искане на повече пари. Доверието в съдебната система същевременното е много ниско, посочи тя.
България е на първо място по брой на прокурори и на служители в администрацията на прокуратурата на 100 000 души население в страните на ЕС, подчерта Костадинова, като уточни че данните са към 2012 година, а оттогава положението се е влошило. По брой съдии на 100 000 души население България е на четвърто място, а по брой на административни служители в съдебната система – на седмо място в ЕС.
Висшият съдебен съвет е единствената структура, която не отчита регулярно разходите си, а същевременно не може да изхарчи и половината от отпуснатия й бюджет, каза Костадинова.
ИПИ предлага премахване на незаетите щатни бройки в съдебната система, свиване на администрацията, окрупняване на съдилища и закриване на структури с ниска натовареност, вкарване на добавката за прослужено време в основната заплата и премахване на парите за дрехи и другите допълнителни заплащания за всички работещи в системата.
Електронната система в правораздаването е на много ниско ниво, дори елементарни процеси стават с разнасяне на папки и ръчно вписване на документи, подчерта Костадинова.
Днес институтът по традиция представи Алтернативен бюджет без дефицит и със съдебна реформа през 2016 г.