Президентът заяви още, че е необходима реформа в конституцията на Украйна, която да отчита правата на гражданите в Донбас
„Огънят спира от 15 февруари от 00.00 ч.“. Това заяви руският президент Владимир Путин по време на срещата на „нормандската четворка“ в Минск.
Успяхме да се договорим за най-важното, каза държавният глава на Русия след 16-часовите преговори относно украинския конфликт.
Президентът заяви още, че е необходима реформа в конституцията на Украйна, която да отчита правата на гражданите в Донбас. „За политическото урегулиране има няколко условия, няколко позиции. Първото от тях е конституционна реформа, в която да бъдат отчетени законните права на жителите на Донбас“, каза още Путин.
Той допълни, че властите в Киев продължават да отказват директни преговори с представителите на самопровъзгласилите се републики в Източна Украйна.
Френският президент Франсоа Оланд заяви, че срещата в Минск е постигнала „всестранно политическо решение“. По думите му след преговорния маратон вече има реален шанс за подобряване на ситуацията в Украйна. Той уточни, че за постигането на тази цел трябва да бъдат направени още много неща.
Официално подписване на документ за уреждане на конфликта в Донбас в присъствието на журналисти вероятно няма да има, предаде украинската телевизия ТСН, цитирана от „24 часа“.
Преговорите за украинската криза в Минск завършиха окончателно, предаде РИА Новости. Руският президент Владимир Путин е напуснал президентския дворец в Минск, където проведе преговори с канцлера на Германия, с президентите на Украйна и Франция и с представителите на самопровъзгласилите се републики в Източна Украйна.
След първия етап от преговорите, който продължи повече от 14 часа украинският президент Петро Порошенко, заяви че Русия е поставила неприемливи услови. Последваха няколко срещи в различен формат с и без негово участие.
Интерфакс пък предаде, че представителите на ДНР и ЛНР не са се съгласили да подпишат съгласувания документ, а най-новата информация е, че те все пак са решили да сложат подписите си.
По непотвърдена информация в постигнатото споразумение е предвидена зона за сигурност между 50 и 140 км., в която да няма тежка артилерия.
Декларация от преговорите между лидерите на Украйна, Русия, Франция и Германия в белоруската столица утвърждава идеята за създаването на общо хуманитарно и икономическо пространство от Атлантическия до Тихия океан, предаде Газета.ru.
Идеята беше изказана преди няколко дни от немския канцлер Ангела Меркел, която заяви, че разрешаването на украинския конфликт ще стане ключов момент в построяването на Европа от Лисабон до Владивосток.
Междувременно стана ясно, че бунтовниците в Минск са подписали пътна карта за прилагане на мирния план.