По думите на културния министър от Столичната община до този момент в Министерство на културата не е внасян инвестиционен проект за реставрация, преместване или премахване на паметника
„От решението, което аз приемам, може да се формира становище, че паметника „1300 години България“ е изграден в чест на годишнина от създаването на българската държава, в духа на съхраняване на националните паметни истории. За това мисля, че е необходимо той да остане на мястото си и да бъде възстановен във вида, в който е издигнат или с евентуални промени по преценка на автора.“
Това каза министърът на културата Вежди Рашидов във връзка с решението на Столичния общински съвет да демонтира монумента, цитиран от в. „Сега“.
Общината реши на негово място да възстанови мемориалните плочи на Първи и Шести софийски пехотен полк пред НДК. Решението предизвика бурни дебати в гилдията на художници, архитекти и творци. В момента изпълнението на решението е спряно, защото срещу него има заведени пет жалби. Едната е от автора на проекта Валентин Старчев.
„Относно художествените качества на паметника, той представлява авангардно решение със силна пластика. Тук е необходимо да се отбележи, че паметникът е един компонент от цялостна композиция в града и посегателство върху него ще компрометира градското пространство“, заяви министър Рашидов.
По думите му от Столичната община до този момент в Министерство на културата не е внасян инвестиционен проект за реставрация, преместване или премахване на паметника.
Рашидов уточни, че в периода 2012 – 2014 година в министерството са получени тревожни писма от творчески съюзи, предизвикани от информация за инициативи, свързани със съдбата на това произведение на съвременното българско изкуство и архитектурата.