Разказите на Дорте Норс чертаят път през лабиринта на сърцето
От Андерсеново време насам на Дания ѝ върви на добри разказвачи. След бащата на Малката кибритопродавачка, Храбрия оловен войник и Малката русалка, тя забожда на световната литературна карта нобеловите лауреати Карл Адолф Гелеруп, Хенрик Понтопидан, Йоханес Вилхелм Йенсен и още дузина знаменити писатели.
Сега щафетата е в ръцете на Дорте Норс. Нареждана сред най-изтъкнатите автори в родината си, тя намира все повече читатели из Европа и Северна Америка. Разказите ѝ намират топъл прием по страниците на The New Yorker, Harper’s Magazine, Boston Review, носителка е на приза за скандинавска литература „Пер Улув Енквист”, а през 2017 г. дори стигна до финала на международната награда „Букър” с петия си роман Mirror, Shoulder, Signal. До момента не е позната у нас, но издателство „Лист” е амбицирано да промени това.
Първата среща на българските читатели с творчеството на Дорте Норс е с 14-те разказа в сборника ѝ „Карта на Канада” в превод на Росица Цветанова.
Писателка в отдалечена планинска хижа се сближава с майката на своя бивш любим; две приятелки обикалят по домовете, за да събират измамни дарения за борба с рака; жена, която копнее да плува в диви водоеми, не стига по-далеч от местния басейн. Както и в останалите творби на Дорте Норс, и тук на фокус е копнежът във всичките му възможни форми. Героите познават и любовта, и самотата, и насилието, а авторката прави така, че чувството за хумор пробива мрака.
„Карта на Канада” отвежда не само в страната на Джъстин Трюдо и други точки от света, но чертае и път в лабиринта на човешкото сърце.
Можете да поръчате „Карта на Канада“ ТУК.