
След Възнесението на Господ входът на царството небесно – Раят, е отворен. Затова в този ден църквата се моли през него да влязат починалите с вяра
Днес е Черешова задушница, която се отбелязва в съботния ден преди големия християнски празник Петдесетница.
Черешовата задушница е свързана с поверието за прибирането на душите на всички покойници, които са били на свобода след Велики четвъртък.
След Възнесението на Господ входът на царството небесно — раят, е отворен. Затова в този ден Църквата усърдно се моли през него да влязат починалите с вяра. На Петдесетница са дадени даровете на Светия Дух, които очистват от всяка сквернота.
На задушница камбаната бие траурно — с отмерен удар, да напомни за грижата за мъртвите. Богослужебното правило е по-особено, с усърдни молитви за починалите.
Православната църква е установила на този ден специално богослужение в памет на починалите християни. На този ден чрез богослужението в църквата измолваме прошка от Бога за нашите покойници. Живите се молят за отминалите от този свят, защото телесната смърт не прекъсва единството между вярващите.
Рано сутрин след изгрев слънце или следобед преди залез носят раздавката на гробищата. Преди да тръгнат хората оставят прозорците в дома си отворени, за да не остане някоя душа в къщата. През целия път до гробищата мълчат, за да не я смутят.
В памет на покойниците наред с молитвите от нас се изискват и дела на благотворителност. „Милост за даване да имаш към всеки живеещ, но и умрелия не лишавай от милост“ – четем в Библията.
Приготвят се жито, хляб, вино, плодове и други храни, които се раздават. Житото символизира възкресението, а хлябът – Исус Христос.
На Черешова задушница християните посещават гробовете на близките си покойници, почистват ги, прекадяват, преливат с вода и червено вино, запалват свещ и раздават житото, хляба и първите череши, които са дали името на тази панихида.