По-рано днес пролича, че някои от управляващите свикват с мисълта, че правителството може да бъде свалено. „Очертава се вотът на недоверие да мине. Такива са знаците“, сподели песимистично съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов пред bTV. Като доказателство посочи координираните действия на четирите опозиционни формации – ГЕРБ-СДС, ДПС, ИТН и „Възраждане“, които внесоха вота.
Опозицията разполага със 125 депутати. За да успее вотът на недоверие, минимум 121 трябва да гласуват срещу кабинета. Засега е известно, че Елена Гунчева от „Възраждане“ няма да участва, тъй като отсъства от парламента по болест. Делян Пеевски от ДПС, който рядко се появява в парламента, обаче се появи на антиправителствените протести, което най-вероятно означава, че ще участва и гласуването. Така силите на опозицията възлизат на максимум 124 депутати.
Вижда се, че съвсем малко е необходимо, за да не й достигнат гласове. Премиерът Кирил Петков многократно изрази надежда, че и други депутати от ИТН, освен 6-имата отцепници, ще откажат да подкрепят вота на недоверие. Засега обаче няма такива сигнали.
Вероятно това кара някои от управляващите да се подготвят за разочарование довечера. Други – като шефа на парламентарната група на БСП Георги Свиленски, предположиха, че опозицията няма да влезе в пленарната зала довечера „от страх, случайно да не загубят вота“. А около час преди вота отцепниците от ИТН дадоха брифинг, на който изразиха увереността си, че бившите им сподвижници няма да се подчинят на повелята на партийното ръководство и ще гласуват в подкрепа на кабинета.
При всички случаи управляващите дадоха да се разбере, че нямат намерение да сдават властта. Атанас Атанасов заяви, че ще бъде направено всичко възможно да се състави ново правителство, отново с мандата на ПП.
Ако правителството действително падне, президентът Румен Радев ще получи задачата да организира консултации между политическите сили. От тези разговори трябва да стане ясно кой ще поеме отговорността да предложи нов кабинет. Като най-голяма политическа сила, тази работа принципно се пада на ПП. В случай, че те се провалят, тогава на втората по сила формация – ГЕРБ-СДС. При третия опит президентът може да избере на кого да възложи мандата. Ако нищо не се получи от процедурата, тогава Радев ще разпусне парламента и ще насрочи избори. А страната ще бъде поета от ново служебно правителство, назначено от него.
ОБЩЕСТВЕНИ НАГЛАСИ
41.3% от пълнолетните българи са против предсрочни избори, ако вотът на недоверие срещу правителството мине. 26.5% споделят обратното мнение.
Това показват резултатите от изследване на обществените нагласи, проведено от „Галъп интернешънъл болкан“, в периода от 2 до 10 юни. В него са взели участие 806 души. От социологическата агенция подчертават, че проучването обхваща сътресенията в държавата от последните седмици само частично, но е показателно за настроенията, владеещи обществото.
По отношение на оставката на правителството, нежеланието на българите управлението на Кирил Петков да падне надделява, но с малко – 39.8% срещу 36.7%.
Според „Галъп“ и по двата въпроса – за предсрочните избори и оставката – се наблюдава колебание сред анкетираните. Въпреки това обаче обществото няма настройка за радикални политически промени, както е видно от данните за първата половина на месеца.
терминал 2