Депутатка анатемоса „Възраждане“, че гласуваха против Гладомора да бъде обявен за геноцид

Скандал между депутатката от „Демократична България“ Кремена Кунева и народни представители от „Възраждане“ предизвика леко напрежение в пленарната зала, докато депутатите обсъждаха декларацията за признаване на Гладомора в Украйна и някои други съветски републики по времето на Сталин – през 1932-33г. за геноцид.

След като от партията на Костадин Костадинов обявиха, че случилото се преди 90 години не отговаря на критериите, за да бъде обявено за „геноцид“, скандализираната народна представителка от ДБ отиде при депутатските банки на „Възраждане“ и започна да вика на депутатите „Анатема“, след което напусна пленарната зала.

Заради разправията водещият заседанието Росен Желязков предупреди лидера на „Възраждане“, че ако не може да усмири депутатите си, ще трябва да прекъсне заседанието. Самият Костадинов обаче бе твърде развеселен от реакцията на Кремена Кунева, за да обърне внимание на думите на Желязков. Това принуди председателстващият да даде 10-минутна почивка.

По-късно в социалните мрежи самата Кунева обясни, че депутатите от „Възраждане“ са я заплашвали, затова тя е отишла до банките им, за да им каже, че „няма нужда да ме заплашват седнали и че са срам за България“.

В профила си депутатът от партията на Костадинов – Цончо Ганев, публикува видеокадри от момента на разправията, а някои от коментиращите шеговито обявиха, че правенето на тест за наркотици в следващия парламент трябва да е задължително. Други пък се решиха, че ситуацията изисква екзорсизъм.

Ето какво написа Кремена Кунева във Фейсбук: 

“Бях толкова гладен, че ядях играчките на приятелите ми.” – думите са на дете на 6г. за съжаление от 2022г. и пак в Украйна. (Сн. Изложба “Глад” на Yona Tukuser)

Няма налично описание на снимката.

Днес, в денят, в който си спомняме жертвите на комунистическия режим, Народното ни събрание все още съдържа част от този режим.
Днес, групата на Възраждане отказа да подкрепи обявяването на Гладомора в Украйна за геноцид. Акт, при който през 1932-1933 по директна заповед на Сталин насилствено са убити чрез глад, по данни на изследователи между 3 и 7 милиона души само за една година. Минимум 100 хиляди от тях етнически българи, мъже, жени, старци и деца.
С куршум на място са убивани тези, които са били обвинявани, че укриват храна, опитвайки да избегнат гладната смърт.
Понякога за няколко житни зърна.
Днес, групата на БСП не гласува изобщо. Нямаше ги и на едноминутното мълчание в памет на жертвите на комунистическия режим.

В крайна сметка Проекта за решение за обявяване на акт за геноцид на Гладомора в Украйна беше приет.

И съм горда, че моят 1 глас, зад който стоят вашите, е там. ЗА.“

134-ма депутати все пак гласуваха „за“

Гладоморът в Украйна и някои други съветски републики по времето на Сталин – през 1932-33г., беше обявен за геноцид от българския парламент. 134 депутати приеха декларацията след повече от два часа бурни дебати. „Против“ гласуваха само народните представители на „Възраждане“, а депутатите от БСП напуснаха залата и изобщо не участваха в гласуването. По същия начин те напуснаха залата и сутринта, когато се почиташе паметта на жертвите на комунистическия режим.

Бившият ляв депутат обаче Явор Божанков подкрепи позицията на НС заедно с ДБ, ГЕРБ, ПП и ДПС. От партията на Стефан Янев в залата бяха само двама парламентаристи – единият се обяви „против“, а другият беше „за“.

Денят за почит към паметта на жертвите на принудителния глад от Сталинския режим у нас ще бъде отбелязван всяка последна събота на ноември.

Двата проекта на ГЕРБ и ДБ бяха обединени в един общ. Вносителят от „Демократична България“ Стоян Михалев упрекна БСП, че не са се извинили, че досега са се снишавали през годините, докато са били на власт, и не са осъждали това престъпление срещу човечеството. Той разказа как малки украински деца са отивали в полето да търсят житни стръкове и съветската власт ги е разстрелвала, само защото са гладни.

„Поне от човешка свян да бяха излезли и казали, съжаляваме“, обърна се към БСП депутатът от ДБ. И заключи, че е напълно удачно сравнението на Сталинска Русия и Хитлеристка Германия.

„Имало е масово изтребление“, заяви и лидерът на ДСБ Атанас Атанасов. Той разкритикува „Възраждане“, които обявиха, че „естествено“ няма да подкрепят декларацията. „Единственото, което ми идва е, че естествено оправдавате тези, които са извършвали изтреблението“, коментира Атанасов.

От „Възраждане“ дори обявиха, че случилото се през 30-те години в Украйна не отговаря на критериите, за да бъде обявено за „геноцид“. По-късно, скандализирана от позицията на партията, депутатката от ДБ Кремена Кунева отиде при депутатските банки на „Възраждане“ и започна да им вика насреща „Анатема“. Заради разправията водещият заседанието Росен Желязков побърза да даде кратка почивка.

„Започнахме с оръжие, а завършваме с Голодомор“, каза като обобщение на краткия живот на 48-ото НС соцдепутатът Борислав Гуцанов и обяви, че БСП ще бъде против тази декларация. „Да направим така, че ние да сме част от мирния процес, а не да даваме оръжия“, призова той.

„За мен е достатъчно това, че днес сме пред голяма възможност да получим сериозен консенсус по темата и да измием лицето на това, което се е случвало в миналото и че българската страна се е скатавала. Снишаване, снишаване“, възкликна Стоян Михалев.

„Не ви ли е неудобно точно вие да обсъждате Втората световна война, при положение, че има 50 млн. жертви от всички страни“, възмути се Гуцанов, като добави, че Михалев го прави точно в деня на 80-та годишнина от Сталинградската битка. „Вие музикант ли сте, или сте историк, или народен представител? Твърде сте малък, за да обсъждате БСП, няколко пъти казах, че тази партия е на 130 години“, ядоса се Гуцанов.

От ГЕРБ пък реагираха, че и този път депутатите от ДБ успели да намесят името на Бойко Борисов.

„Слава богу, не го обвинихте и за Голодомора“, коментира Тома Биков. Но напомни, че лидерът на ГЕРБ е бил прав, като каза, че БСП се е променила. „Допреди няколко месеца бяхте в коалиция с БСП, сега ги нападате, явно има някаква промяна в тях“, отбеляза Биков.

„Много е удобно да замесвате името на Борисов“, добави и Десислава Атанасова, като препоръча на ДБ да си изяснят с коалиционния партньор изявлението, че бъдещата коалиция с ПП е отворена и за сътрудничество с БСП.

„Хайде да изясните, дали сте в морфичен дисонанс, обградени от апостоли на сатаната, които ви карат да говорите две противоположни едно на друго неща. Престанете с този странен, твърде объркан, предизборен политически пиар“, призова шефката на ПГ на ГЕРБ-СДС.

Любен Дилов-син пък напомни, че политиката на Русия винаги е била имперска, която „прегазва съдби, цели народи, всякакви хуманитарни правила“.

„Цялото НС днес каза от името на българите, че ние осъждаме една агресия – една държава нападна друга държава, дали е провокирана, или не, е друга тема, тя влезе с войски. За тази имперска политика имат принос и българските социалисти – първият министър-председател на Украйна се казва Кръстьо Раковски, едно от лицата в битката срещу украинците и волята им да са самостоятелен етнос“, обвини на свой ред социалистите Дилов-син.

Той заключи, че тази политика на Имперска Русия е продължила и в Съветска Русия, а днес – в Русия на Путин. „И България е била жертва на тази политика в исторически план“, сложи точка на дебата депутатът от ГЕРБ.

Гладоморът в Украйна бе обявен за геноцид и от Европарламента през декември миналата година.

Зеленски благодари на България 

„Благодарен съм на българския парламент за това, че призна Гладомора през 1932-1933 г. за геноцид на украинския народ. Тази стъпка почита милионите жертви на Гладомора и възстановява историческата справедливост. Жестът на солидарност на България винаги ще бъде помнен от Украйна“, написа на украински и английски в официалния си акаунт в Туитър президентът на Украйна Володимир Зеленски.