Глобалният IT срив в в международната компания за киберсигурност „Краудстрайк“ (Crowdstrike) и в софтуерния гигант „Майкрософт“ (Microsoft) причиниха сериозни затруднения в работата на авиокомпании, медии, банки, телекомуникационни и транспортни компании и други в цял свят.
Макар че от гиганта обясниха, че постепенно разрешават бъговете, множество потребители, използващи „Майкрософт“, включително и български, съобщиха за мащабни сривове в системите си, предават Ройтерс и Асошиейтед прес, цитирани от БТА.
Причината, точното естество и мащабът на срива засега са неизвестни. В пост в социалната мрежа „Екс“ компанията изглежда указва, че ситуацията се подобрява, но часове по-късно бизнеси от целия свят продължават да съобщават за ескалиращи проблеми.
„Майкрософт“ не е отговорил на запитванията за коментар.
Експертът по киберсигурност Трой Хънт съобщи, че наблюдава проблеми и при глобалната компания за киберсигурност „Краудстрайк“ (Crowdstrike). Австралийският телеком „Телстра“(Telstra) съобщи в „Екс“, че световният срив е „заради глобален проблем, засягащ както „Майкрософт“, така и „Краудстрайк“.
Трой Хънт каза още пред Telegraph, че глобалният срив от тази сутрин може да е „най-големият ИТ срив в историята“.
Засега няма информация, която да предполага, че сривът е свързан с пробив в киберсигурността, гласи изявление на националната координаторка на киберсигурността на Австралия – генерал-лейтенант Мишел Макгинес, публикувано от нейната канцелария в социалната платформа „Екс“.
Ето и какъв хаос предизвика сривът в глобален план.
Авиокомпании отменят полети, хора останаха да спят на пода в летищата
Нарушения в работата на авиокомпании и летища заради глобалния ИТ срив, разразил се днес, се наблюдават в редица страни по света, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
В САЩ бе съобщено, че Федералната агенция за гражданска авиация (FAA) е спряла полетите на авиокомпаниите „Американ еърлайнс“ (American Airlines), „Юнайтед“ (United) и „Делта“ (Delta).
В Швейцария компания „Скайгайд“ (Skyguide), осъществяваща контрол на въздушния трафик, обяви, че от сутринта е засегната от срива, а авиокомпания „Суис интернешънъл еърлайнс“ (Swiss International Air Lines) информира, че засега са отменени два нейни полета – от Цюрих до Берлин и обратно, предупреждавайки за по-нататъшни възможни закъснения и анулирания. Авиопревозвачът допълни, че неговите системи не са засегнати, като смущенията в трафика са повлияни от нарушенията в дейността на партньорски компании и въздушния контрол.
В Германия освен в летището в Берлин, което спря полетите до 10 ч. местно време, за нарушения при определени авиопревозвачи съобщиха и аерогарите в Хамбург и Дюселдорф. Националният превозвач „Луфтханза“ (Lufthansa) посочи, че е сравнително слабо засегнат от проблема, но са възможни закъснения и отменени полети.
Смущения в дейността изпитват всички испански летища, съобщи АЕНА (Aena), водещият световен летищен оператор, цитиран от Франс прес. Проблемите са основно на гишетата за чекиране и информация за пътниците.
Френският авиопревозвач „Ер Франс“ (Air France) изпитва проблеми при някои услуги. Полетите до и от парижките летища „Роаси-Шарл де Гол“ и „Орли“, които са основните „входни точки“ за Олимпийските игри във Франция, се изпълняват нормално. Мобилното приложение и сайтът на компанията също работят, нарушена е обаче дейността на телефонните платформи за връзка с клиентите.
Нидерландската Ка Ел Ем (KLM), част от групата „Ер Франс-Ка Ел Ем“ (Air France-KLM), обяви, че е трябвало да преустанови „по-голямата част от операциите си, тъй като сривът в информационните технологии е направил невъзможно управлението на полетите“. Освен амстердамското летище „Схипхол“ проблеми среща и аерогарата в Айндховен, където е отказала системата за автоматично приемане на багаж, съобщава се и за един отменен полет.
В Дания сривът блокира пожарната сигнализация в Копенхаген, скандинавската авиокомпания САС (SAS) също е засегната.
И нискотарифната авиокомпания „Райънеър“ (Ryanair), цитирана от ДПА и АФП, предупреди за „потенциални смущения в мрежата“ заради спирането на глобалната система на трета страна. Днешният полет FR8840 от Берлин (Бранденбург) за Летище София (Терминал 2), изпълняван от „Райънеър“, е отменен, сочи информация на сайта на столичния аеропорт.
Унгарската „Уиз eър“ (Wizz Air) оповести, че също е засегната, като не са налични уебсайтът и мобилното й приложение, резервационната система, системата за онлайн чекиране и показване на бордна карта, телефонните централи за нови резервации и промени в съществуващи. В съобщение, разпространено до медиите, авиокомпанията призова пътниците да бъдат на летището поне 3 часа преди планирания час на излитане.
За нарушаване на дейността на авиокомпании съобщи и летището в Хонконг.
В Индия са засегнати три авиопревозвача – „ИндиГоу“ (IndiGo), „Акаса еър“ (Akasa Air) и „СпайсДжет“ (SpiceJet).
В Израел пристанището Ашдод спря обслужването на товари, проблеми има в дейността на централната банка на Израел, националната пощенска служба, болници и здравни учреждения, службите за спешна помощ.
Гишетата за чекиране работят „на пълни обороти при ръчната обработка“. Въпреки това е възможно да има значителни закъснения при заминаването от Виена, предупреждават летищните власти.
Пътуващите само с ръчен багаж или тези, които вече са се регистрирали онлайн, са сред щастливците: Тези пътници не са засегнати от електронния проблем. На пътниците се препоръчва да проверят статуса на полета си на сайта на летище „Виена“ или на авиокомпанията, за която са направили резервация. Засега не се съобщава за отменени полети, добавя БТА.
Белгийските летища в Брюксел и Шарльороа са били частично засегнати от срива на системите, поддържани на платформи на „Майкрософт“, съобщиха местни медии. Оттам уточняват, че са преминали към резервни системи и продължават да работят. На аерогарите се е стигнало до по-бавна обработка на документите на пътниците.
От летище София съобщиха, че не са засегнати до момента от глобалния IT срив. От пресцентъра на столичния аеропорт уточниха, че дори да има отменени или закъснели полети, те ще бъдат заради други засегнати летища или авиокомпании.
Блокирана е работата и на банковия сектор
Банките в Австралия споделят, че сривът е засегнал онлайн услугите и транзакциите. Системата на Националната банка на Австралия, една от четирите най-големи финансови институции в страната, е временно недостъпна. Проблеми има и в приложенията за онлайн банкиране.
Най-голямата банка в Австралия – „Комънуелт банк“ (Commonwealth Bank CBA.AX – Банката на Общността на нациите) съобщи, че някои клиенти не са успели да преведат пари поради срив в операциите по услугата.
„Форбс“ съобщава, че тази сутрин е имало трудности при ползването на приложения за онлайн банкиране във Великобритания.
Сайтът DownDetector докладва проблеми в услугите на Visa в САЩ и невъзможност за ползване на карти. От там става ясно и че потребителите на Bank of America не могат да ползват приложението за банкиране. Същото важи и за ползвателите на онлайн банкирането на две други американски банки – M&T Bank и TD Bank.
От Visa отрекоха да са били засегнати, като системите на компанията работят нормално и обработват транзакциите на клиентите.
Водещите европейски фондови борси отбелязват понижение на основните си индекси в търговията тази сутрин. Това става на фона на продължаващия срив на акциите на технологичните фирми, както и на поевтиняване на ценните книжа на редица компании от миннодобивния сектор, предава Ройтерс, цитирана от БТА.
Проблеми има и Лондонската фондова борса, макар че фондовата борса във Франкфурт съобщи, че търговията й днес е започнала нормално.
Най-голямата банка в Южна Африка, Capitec, също беше засегната от глобалният срив.
Супермаркетите във Великобритания съобщават за проблеми с приемането на безконтактни плащания, предава Telegraph.
Медии спряха излъчването на предаванията си
В запис, излъчен по телевизия „Скай Нюз Австралия“ (Sky News Australia ), чиито редовни предавания бяха прекъснати, кореспондентът Том Конъл обяснява, че не се предполага, че сривът е резултат от хакерска атака.
„Нашите компютри, нашите системи изключиха, всички неща, които прави „Скай Нюз“, блокираха, както е всъщност в много други големи компании по света“, каза той, цитиран от БТА.
Някои водещи на новини предават на живо онлайн от тъмни офиси, пред компютри, показващи „сините екрани на смъртта“.
Във Великобритания също беше прекъснато излъчването на „Скай Нюз“, като малко по-късно от телевизията уточниха, че са преодолели проблема.
Детският канал на Би Би Си – CBBC, изглежда обаче още е засегната от срива, добавя Би Би Си.
„Асошиейтед прес в момента изпитва периодично прекъсване на услугата, което може да повлияе на излъчването на съдържание“, съобщава информационната агенция.
Австралийската медия ABC също е била засегната от срива и е спряла своето излъчване, съобщават световните агенции.
Някои телевизионни канали във Франция също бяха засегнати от глобалния ИТ срив, създал хаос по целия свят, предаде ДПА.
„Канал+“ уведоми своите абонати, че е пострадал от ИТ срив, възпрепятстващ излъчването на редовните му програми.
Телевизия Те Еф 1 също беше засегната. Водещ съобщи по време на предаване, че каналът не може да излъчи всичко, залегнало в програмата му. Така например не могат да бъдат показани синоптичните карти за метеорологичната прогноза, уточнява ДПА.
От NOVA също съобщиха, че са били засегнати от срива на „Майкрософт“.
Смущения и в здравните услуги
Пациентите във Великобритания бяха призовани да не се свързват с личния си лекар освен ако нямат спешна нужда. Причините отново са свързани със срива на Windows 10, пише Telegraph.
Хирургиите на общопрактикуващите лекари казаха, че нямат достъп до досиетата на пациентите или да записват часове, като персоналът е принуден да използва досиета на хартиен носител и да издава ръкописни рецепти.
Националната фармацевтична асоциация (NPA) потвърди, че сривът затруднява обслужването в аптеките, заради преминаването към електронни рецепти.
Приложението на Национална служба по здравеопазване във Великобритания, NHS App, също е недостъпно.
Системата за електронни здравни досиета в САЩ също е извън строя за много болници в страната.
Болниците в Австрия също са засегнати от глобалния софтуерен проблем. Сред тях е и болница в Тирол, която трябваше да премине към спешен режим на работа. Животоподдържащото оборудване не е засегнато, но в момента не могат да се извършват амбулаторни прегледи. В болница във Форарлберг се е наложило да бъдат отложени планирани операции, а нови пациенти се пренасочват към други лечебни заведения, добавя БТА.
В Белгия две болници са били засегнати, което е наложило спешни пациенти да бъдат прехвърляни към други здравни заведения.
Сривът спря влакове и телекомуникации
Най-голямата британска влакова компания, Govia Thameslink Railway, предупреди пътниците си проблеми поради „срив в ИТ системите“. Очакват се закъснения, трудности в издаването на билети и дори спрени композиции.
„В резултат на срива някои влакови оператори не могат да получат достъп до диаграми на машинисти на определени места, което води до потенциално отмяна на влакове с кратко предизвестие“, съобщават от National Rail.
Въпреки това „повечето влакове все още се движат“, съобщават от Rail Delivery Group.
В Белгия е блокирало мобилното приложение, през което се купуват билети за влаковете. Наскоро железниците обявиха намерение да продават занапред билети основно през приложението.
Тези проблеми засегнаха и САЩ. Вашингтон спира всички влакови услуги поради прекъсване на ИТ, съобщава Spectator Index.
В САЩ линиите за спешна помощ 911 не работят в няколко щата, сред които Аляска, Аризона, Индиана, Минесота, Ню Хемпшир и Охайо.
Полицията в американския щат Аляска казва, че много центрове за спешни повиквания и центрове за спешни повиквания не работят адекватно.
Проблеми имат и неспешни телефонни центрове и някои телекоми.
И спортът, и държавната администрация „спряха“
Организаторите на Олимпиадата в Париж съобщиха, че подготовката за игрите през 2024 г., които започват следващата седмица, е била засегната от срива.
Сривът не пощади и футболните гиганти. „Манчестър Юнайтед“ е сред засегнатите. Уебсайтът на клуба не работи и пускането на билети ще бъде отложено.
В държавната администрация бъгът в „Майкрософт“ също създаде проблеми. Полицията на щата Виктория в Австралия съобщи, че някои от вътрешните ѝ компютърни мрежи са засегнати от срива, но спешните служби работят нормално.
Говорител на парламента на Нова Зеландия – Камарата на представителите, заяви, че и нейните компютърни системи са засегнати.