Парламентарните сили представиха предложенията си за български еврокомисар. Това са седмина: Екатерина Захариева от страна на ГЕРБ-СДС, Искра Михайлова – ДПС на Пеевски, Велислава Петрова – ИТН, Юлиян Попов – ПП-ДБ, Виктор Папазов – „Възраждане“ и две кандидатури от БСП – Драгомир Стойнев и Цветелина Пенкова. Петък е крайният срок, в който служебният премиер Димитър Главчев трябва да изпрати в Брюксел две предложения – една жена и един мъж. От двамата кандидати ще бъде избран един.
По-рано днес Главчев проведе разговори с номинираните вчера. Той е с разговарял в Министерския съвет с Екатерина Захариева, номинирана от ГЕРБ-СДС, както и с Искра Михайлова, предложена за еврокомисар от Делян Пеевски. Разговорът с Велислава Петрова, предложена от „Има такъв народ“, се е провел чрез видеоконферентна връзка.
Вчера от правителствената пресслужба съобщиха, че служебният премиер Димитър Главчев очаква номинациите за еврокомисар от страна на парламентарните групи до 29 август. От съобщението става ясно, че Главчев е изпратил писмо до председателите на парламентарните групи в 50-ото Народно събрание относно номинирането на кандидати за еврокомисар от България.
Кандидатът на ГЕРБ за еврокомисар ще бъде Екатерина Захариева, обяви пред журналисти в кулоарите на парламента лидерът на партията Бойко Борисов.
„Доста хора се изказват по теми, които далеч не познават. През август в Брюксел хората са в отпуска. Белият свят август месец почива. Ресорите се разпределят след август. Това, че в много държави проявяват апетит към нещо, е на втория, на третия етап. След като държавите членки изпратят своите кандидати, се провежда едно интервю от председателя на Европейската комисия. Дори е записано, че тя от кандидатите прави тийм, отбор, който да представлява и да работи за Европа. Чак тогава отива в Съвета. През цялото време вървят консултации. В зависимост и от кандидатите се разпределят ресорите, преразпределят се. Чак тогава се отива в Европейския парламент, където политическите семейства трябва да защитят комисарите, които са излезли от тези семейства“, каза Борисов.
Според него страната ни не е закъсняла с номинацията. По думите му за последните години България се е превърнала в „нещо, с което никой не се съобразява“.
„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) предлагат Юлиян Попов да бъде следващият български еврокомисар, съобщиха от пресцентъра на коалицията днес.
Председателят на парламентарната група на ПП-ДБ Николай Денков изпрати писмо до служебния премиер Димитър Главчев, в което се препотвърждава позицията на коалицията, че парламентът трябва да изслуша и реши кой да бъде българският еврокомисар. В писмото се подчертава, че България се намира в безпрецедентна политическа криза и служебното правителство няма необходимата легитимност да определи българския еврокомисар за следващите пет години, посочиха от коалицията.
Според тях България трябва да получи ресор в Европейската комисия, който да бъде наистина стратегически за страната ни. Ние смятаме, че ресор „Енергетика“ е подходящ, тъй като България доказа, че успя да се освободи от енергийната зависимост от Русия в областта на газа, нефта и ядреното гориво, смятат от коалицията. По думите им затова издигането на специалист в тази област за еврокомисар ще бъде от ключово значение както за българския интерес в Брюксел, така и за европейския интерес в глобален мащаб.
„Възраждане“ има номинация за български еврокомисар и това е Виктор Папазов, обяви заместник-председателят на партията Цончо Ганев на брифинг пред централата ѝ. Издигаме човек, който ще защитава единствено и само националните интереси, ако бъде избран. Нямаме, разбира се, илюзии, че това нещо ще стане, коментира Ганев.
Въпреки че „Възраждане“ има номинация за еврокомисар, Ганев отбеляза, че групата им в Европейския парламент е гласувала против избора на Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия и не одобряват нейните приоритети.
Той коментира, че неясно защо правителството е отказало да назначи нашия кандидат за еврокомисар. Той посочи, че това трябва да направи правителството, без значение, че е служебно.
Искра Михайлова е предложението за еврокомисар на Делян Пеевски, съобщи пресцентърът на ДПС.
В отговор на призива на Димитър Главчев, Пеевски предлага на министър-председателя за еврокомисар да бъде номиниран народният представител от ПГ на ДПС Искра Михайлова – Копарова.
Във времена на настъпващ популизъм, тревожност и политическа нестабилност в Европа и света е необходимо България да бъде представлявана от политици с категоричната и ясна позиция на евроатлантици с категорични и евроатлантически ценности, каквито качества Искра Михайлова има и ще защитава в Европейската комисия, се казва в текста.
Изпълнителното бюро на БСП взе решение да издигне двама кандидати за еврокомисар на България – мъж и жена. Бяха номинирани Драгомир Стойнев и ако България получи ресор „Енергетика“ – Цветелина Пенкова, съобщиха от пресцентъра на БСП.
Социалистите настояват българските номинации да бъдат обсъдени на извънредно заседание на Народното събрание, се посочва в прессъобщението.
Трябва да излъчим кандидат за еврокомисар със силен експертен профил. Това е д-р Велислава Петрова, бивш заместник-министър на външните работи, заяви Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ на брифинг в парламента вчера. Според партията е вероятно България да запази настоящия си ресор в Европейската комисия – еврокомисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.
„Има такъв народ“ предложи Велислава Петрова за еврокомисар. Лидерът на партията Слави Трифонов заяви в профила си във Фейсбук, че Петрова е логичният и правилен избор за България и изрази надежда и останалите политически сили да подкрепят кандидатурата й. „Ако служебният премиер, Димитър Главчев, се откъсне от партийните зависимости, ще може да вземе правилното за държавата решение и да предложи доктор Велислава Петрова като новия български еврокомисар“, коментира Трифонов.
Балабанов коментира, че освен да организира поредните предсрочни избори, сегашното служебно правителство трябва и да предложи новия български еврокомисар и срокът за това изтича в края на тази седмица. Ясно е, че служебният кабинет няма как да има широка парламентарна подкрепа в навечерието на предсрочните избори, затова трябва да подходи изключително държавнически по този казус, призова той.
Неофициално се появиха информации, че при разпределението на ресорите българският еврокомисар може да получи „регионалната политика“, но дискусиите все още са в ход. По правило ресорът за дадена страна зависи от експертизата на конкретната личност, предложена за комисар.
Очаква се Урсула фон дер Лайен да обяви кои ще бъдат членовете на новата Европейска комисия на 11 или 12 септември. След това започват препитванията на еврокомисарите в ресорните комисии на Европейския парламент. Едва, след като те бъдат одобрени от евродепутатите, новата ЕК може да встъпи в длъжност.
Оставете коментар