Композиторът Ангел Котев: В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт

Ангел Котев Кадър: БТА

Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.

Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света. Той е главен диригент на няколко симфонични оркестъра в Америка и на няколко в Европа“, казва пред БТА Ангел Котев.

Посочва, че оркестърът под ръководството на Росен Миланов е изпълнил творбата му по един изключителен начин: „По един негов типичен начин, изразявайки своето отношение към съдържанието, което съм вложил. За мен това е много ценно – че друг човек интерпретира по свой начин музиката, която съм написал“.

Споделя, че концертът в САЩ го е изпълнил с голяма радост: „И, до известна степен, това беше неочаквано, но приемът беше много топъл, изключителен. Получих много възторжени отзиви от местната преса. В две големи интервюта, заедно с маестро Миланов, имах възможност да обясня за характерните ритми на българската музика – така наречените неравноделни тактове“. Допълва, че фестивалът продължава през цялото лято и в него участват водещи музиканти от цял свят, които изпълняват най-различни програми със симфонична, оперна и оперетна музика, мюзикъли, джаз.

„В тази музика като композитор съм излял най-различни чувства – на любов към нашата страна, на преклонение пред героизма, моето вътрешно усещане за съдбата на България – за тези повече от 1300 години, в които сме били и на върха, и в низините, и победители, и победени. Минали сме през всички възможни състояния, които човек може да си представи. Но, в крайна сметка, сме излизали победители. Тоест, светлината, победата е била нашето постижение, нашият живот, нашият краен резултат на съществуване“, казва композиторът. Той е автор и на химна на джаз фестивала в Боровец.

„Написах рапсодията преди доста време. И тогава беше реализирана със симфоничния оркестър на БНР, диригент на записа в радиото беше Найден Тодоров. По-късно, рапсодията, заедно с други мои неща, беше предложена на маестро Росен Миланов и беше харесвана от него. Така стана връзката за концерта отвъд Океана“, казва още Ангел Котев.

След Щатите той получава поръчка да запише още две неща – за камерна музика. Има поръчка и за симфонично произведение в Истанбул – за студентски оркестър. „Връзката ми с Истанбул датира от няколко години, когато написах рапсодия за един много интересен оркестър от осем дами, които свирят на няколко вида флейти“, добавя маестрото.

Ангел Котев е професионален композитор. Роден е на 15 септември 1951 г. в София. Завършва през 1977 г. Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”) със специалност „Композиция“ при проф. Александър Райчев.

Пише в различни жанрове – симфонична, балетна, камерна, вокална, филмова, детска и електронно-акустична музика.

Повечето от произведенията му са изпълнени и записани в националното радио. Балетът „Бариерата” (по едноименната новела на Павел Вежинов) е поставена от Маргарита Арнаудова и „Арабеск” през 1983 г. Играе се четири сезона и е определен в „Енциклопедията за Балет” като първият български балет на съвременна тема. По случай 40-годишнината на „Арабеск” му е поръчан балета „Прозрението на камъка” (със сюжет, почерпен от скулптурния парк на Густав Вигеланд в Осло – Норвегия). Поставен е през 2008 г. от Боряна Сечанова и Олеся Пантикина.

Рапсодия номер 1 – “Българска рапсодия” е написана по поръчка на американския диригент Йънг Хо Пак за Младежкия калифорнийски симфоничен оркестър и се изпълнява в поредица от концерти през 1997 г. в САЩ.

Бъдете първият коментирал

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *



Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.