Полицията, прокуратурата и МК извършват проверка замесено ли е в „театралната схема“ за източване на пари високопоставено лице в културното министерство, стана ясно от интервю на ресорния министър Найден Тодоров.
„За театъра в Смолян мога да си представя какво се случва. За Разград още не ми го побира главата. Определено, ако има схема, тя не е една и съща. Има нещо организирано и се прави, но очевидно по различен начин“. Това заяви в предаването „Тази сутрин“ във връзка със схемата, за която вече бившият директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград Левон Манукян е обвинен за фиктивни назначения, с което бюджетът е ощетен с близо милион лева. Има данни за подобни назначения и в театър в Смолян.
„В момента, в който разбрахме какво се случва в Разград, направихме наше вътрешно проучване. Предстои проверка на много театри. Освен това Министерството на културата работи и с външни институции. Още предходният министър е сигнализирал прокуратурата и още няколко институции за седем театъра. Доколкото знам, Разградският не е сред тях“, обясни Найден Тодоров.
Вчера съдът в Пловдив постанови и постоянен арест за програмиста Петко Писков, считан от обвинението за мозък на схемата.
„В Разград са били назначени, абсолютно фиктивно, хора, които нямат нищо общо с културата и които очевидно не са от Разград. Имало е лице посредник – не съм убеден дали става дума за Петко Писков. Лице, което първо е намирало хората, а след това най-вероятно е събирало парите от тях“, каза още министърът на културата.
Той подчерта, че не иска към момента в Министерството да се изпадне в състояние на параноя.
„Убеден съм, че работата на прокуратурата ще бъде добре свършена и ще се разбере, ако има високопоставено лице в Министерството на културата. Ние също работим и правим наши вътрешни проверки, но в крайна сметка професионалистите са полицията и прокуратурата. Не искам в момента в Министерството всеки да следи всеки“, каза Тодоров.
„Схемата в Разград е нещо кардинално ново. И е нещо изключително нагло и арогантно. Защото схемите, които ние проверяваме, са за измами чрез билети, поръчки на фирми, но досега никога не е ставало дума да се взимат парите от Фонд работна заплата на хората“, обясни министърът.
По думите му директорите на театри към този момент имат изключителни правомощия.
За възможно участие в схемата на високопоставен чиновник от културното министерство намекна и театралът и бивш директор на Смолянския драматичен театър Крум Филипов:
„Един от тези, задържани в театралната схема за източване на пари, миналата година беше гост на коледния ми спектакъл в Смолян. Направи ми особено неприятно впечатление още тогава. Тогава написах текст, в който тагнах министерството на културата и народното събрание. Нямам обратна връзка. Според мен тия са си опекли работата. Законово. Имат хора на много високи позиции. Две имена зная. Не могат да бъдат пипнати по закон. Но това, срещу което стоеше Емилия Ованесян, царство й небесно, за него идва видов ден“, написа той във Фейсбук.
И допълни в коментар: „На висока позиция има корупция. Едни хора взимат пари. Много е просто. Зная имената на поне двама от тях… Едни хора вземат пари, ама не могат да свършат работата. Все пак най-голямата фирма е държавата и най-добрите работят за нея. Всичко ще се оправи, нищо сериозно не е станало“, написа Крум Филипов.
Христо Мутафчиев: Аферата „Манукян“ не е само сянка, а грозно петно върху целия сектор
„Аферата „Манукян“ не е само сянка. Това е едно много грозно петно върху целия наш сектор и върху хората, които се занимават с култура в сектора сценични изкуства. Освен това, аз искам да кажа още като начало, че ние категорично разбираме обществото какво си мисли за нас. Освен всичко останало ние също гледаме с много лошо около на тази схема, каза в „Денят започва“ Христо Мутафчиев – председател на Съюза на артистите в България.
Той бе категоричен, че вина „имаме всички ние“. Основната според него „не сме били бдителни при сигнали, които сме получавали, за да алармираме за пробив в системата“.
„Аз най-вече обвинявам контролните органи в Министерство на културата, които не са си свършили работата съвестно или докрай или са участвали с някакво тяхно знание да речем“.
Мутафчиев заяви, че е 100% убеден, че директорите в момента, чиито имена са извадени на показ като престъпници, които още не са доказани – не те са създатели на схемата. Те просто са се поддали, допълни той.
„Били са слабохарактерни, омекнали са им капачките като евентуално са им казали, че ще получат възнаграждение, но системата за мониторинг – има някакъв пробив в нея, защото една система за контрол, която може да бъде пробита от човешки фактор за мен не е никаква система за контрол“.
Мутафчиев заяви, че проблемът е, че средствата за култура не се разпределят по предназначение. „И не се контролират, както трябва от страна на държавата“.
„На нас не трябва да се гледа като престъпници“, категоричен беше Христо Мутафчиев.
Оставете коментар